Tiež sa vám zdá, že nemáte čas na učenie a štúdium. Nedokážete zvládať všetky aktivity ako učenie, trávenie času s kamarátmi, chodenie na tréningy či oddych? Jediné, čo potrebujete, je naučiť sa plánovať čas, aby ste ho vedeli čo najlepšie využiť. Je potrebné stať sa manažérom svojich činností.

Ak používaš neefektívne študijné stratégie, môžeš študovať ťažko a tvrdo a napriek tomu budeš dosahovať biedne výsledky. Hlavná myšlienka prednášky o učení s názvom ako správne študovať, ktorej autorom je Slavomír Tuleja.

Mnemotechnické pomôcky sú slovné, grafické či zvukové pamäťové pomôcky, ktoré slúžia pre lepšie naučenie a zapamätanie faktov. Minule sme si predstavili základné techniky učenia faktov, teraz sa bližšie pozrieme na využívanie mnemotechnických pomôcok pri učení faktov, ktoré sa ťažko pamätajú.

Pri učení sa občas nevyhneme faktom, ktoré je potrebné natlačiť do hlavy. Učenie vecí naspamäť (memorovanie) síce nie je vhodný spôsob učenia, ale existujú situácie, kde sa nedajú uplatniť štandardné metódy učenia s porozumením. Najmä fakty je potrebné namemorovať sa, napríklad: roky, hodnoty konštánt, vzorce, kategorizácia (členenie) pojmov, zozna...

Pri príprave materiálov k článkom o efektívnom učení som natrafila na niekoľko zaujímavých postrehov a rád, na ktoré sa oplatí upozorniť. V tomto článku ponúkam zaujímavé video na tému, ako odstrániť ťažkosti s učením.

Prechodom do vyššieho stupňa štúdia sa zvyšujú nároky na učenie – rozsah učiva aj náročnosť učiva sa zvyšuje. Či už ide o prechod do vyššieho ročníka alebo na novú školu, neustále je potrebné zvyšovať efektivitu učenia, ak chce študent držať krok s nárokmi na štúdium. Preto sa pokúsime zhrnúť niekoľko hlavných dôvodov, prečo učenie trvá dlho a ako ...

Veľa študentov zažilo situáciu, keď sa im práve učiť nechcelo. Z času na čas je to normálne, ale čo keď nechuť k učeniu pretrváva dlhší čas? Nedostatok motivácie k učeniu spôsobuje neustále odkladanie učenia a prehĺbenie zlej nálady pri pomyslení na učenie. Ako si teda vybudovať pozitívny postoj k učeniu?

Polovica úspechu pri učení sú dobre spravené poznámky. Tvorba poznámok z učebného textu nie je žiadna veda, hoci ich málo študentov považuje za dôležité. Kto si však dokáže vypracovať vlastné kvalitné poznámky, učenie mu zaberie oveľa menej času. Nasledujúce rady sa týkajú tvorby vlastných poznámok - ako ručne písaných poznámok, tak aj elektronický...

Existuje niekoľko štýlov učenia, akýmy sa dokážeme naučiť nové vedomosti. Každý z nás (či už je žiak, študent alebo aj rodič) preferuje iný učebný štýl. Preto si musí každý vyskúšať, aké techniky učenia sú pre neho efektívne.

V tomto článku si vysvetlíme myšlienku prevrátenej výučby – čo je to prevrátená výučba a prevrátená trieda. Zároveň sa pozrieme na alternatívne možnosti vzdelávania prostredníctvom vzdelávacích videí, keďže ide o čoraz populárnejšiu formu vzdelávania.

Ľudí s diplomom na Slovensku pribúda, čím sa zvyšuje podiel vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Tento pomer sa zvyšuje aj napriek tomu, že je čoraz menej uchádzačov o štúdium na vysokej škole, keďže celkovo klesol počet narodených detí. Ako je to teda s úrovňou vzdelania na Slovensku?

Na Slovensku máme dvojmesačné letné prázdniny (približne 9 týždňov). Ako je tomu inde vo svete? V tomto článku sa pozrieme na dĺžku a obdobie letných prázdnin v zahraničí.

Dokážete si predstaviť, ako by sme sa naučili rozprávať, keby nás neučili hovoriť rodičia, ale škola? Nad touto otázkou a niekoľkými podobnými sa zamýšľa konzultant pre vzdelávanie Oldřich Botlík v krátkej prednáške.

Mnohí si isto všimli, že najlepšie známky nemusia mať tí najmúdrejší študenti, dokonca ani študenti s najvyšším IQ. Nad touto zvláštnosťou vo vzdelávaní sa zamýšľa psychologička Angela Lee Duckworth, ktorá sa rozhodla nájsť kľúč k úspechu, ktorý by pokračoval aj po škole.

Kreatívne myslenie je úžasná schopnosť, ktorá zlepšuje kvalitu našich životov. Nejde o nič iné, ako hľadanie riešení na rôzne problémy. Často je na vyriešenie problému kreatívne myslenie dôležitejšie ako rozsiahle vedomosti. Preto sa oplatí v tomto smere pravidelne trénovať náš mozog.

V tejto časti seriálu o tom, ako si vybrať školu a povolanie, sa zameriame na výber školy. Poskytneme nápady a naše názory, ako je vhodné postupovať pri výbere strednej alebo vysokej školy a na čo si dať pri výbere školy pozor.

Veľa ľudí sa sťažuje na svoju prácu aj napriek tomu, že si ju sami vybrali. V práci trávime veľkú časť života, a podľa toho by sme si ju mali aj vyberať. Čím to je, že je tak málo ľudí spokojných so svojou kariérou?

V  pokračovaní série článkov na tému výber školy a povolania sa pozrieme na metódy, ktorými môžete nájsť odpovede na otázky súvisiace s hľadaním budúceho povolania. Pred výberom školy je výhodné, ak spoznáte aspoň približné okruhy oblastí, v ktorých by ste chceli po škole pôsobiť.

Testové otázky pozostávajú z niekoľkých možností (možných odpovedí). Naše rozhodovanie je ovplyvnené týmito možnosťami. Málokto hľadá odpoveď na testy s možnosťami tak, že si najskôr premyslí odpoveď a až potom pozrie a vyberie z možností tú najbližšiu. Ale jednotlivé odpovede na otázku dokážu výrazne ovplyvniť naše rozhodnutie.

Prinášame súhrn najčastejšie sa vyskytujúcich otázok a výrokov, ktoré súvisia s témou výber školy a príprava na povolanie. Zoznam sme pripravili na základe našich skúseností a informácií od ľudí, ktorí sa venujú poradenstvu v oblasti výberu školy. Odpovede a komentáre vychádzajú z našich názorov.

Sú rozhodnutia, ktoré majú veľký vplyv na náš život. Jedným z nich je výber školy a budúceho povolania. Málokto má to šťastie, že sa dokáže rýchlo a jasno rozhodnúť v čase, keď je to potrebné. Žiaci sú málo vedení k tomu, aby uvažovali o svojej budúcnosti zodpovedne, čo má často nežiaduce následky.

Kedy sa oplatí študovať na vysokej škole? Na problém sa pozrieme z pohľadu študenta – do akej miery sa oplatí bojovať o vysokoškolský titul na základe toho, akým štýlom chce študent školu absolvovať.

Veľa maturantov sa nevie rozhodnúť, čo po ukončení strednej školy. Oplatí sa študovať na vysokej škole? Každé rozhodnutie, ktoré má ovplyvniť celý život je náročné.

Wikipédia je celosvetová internetová encyklopédia, ktorú už navštívil hádam každý pravidelný návštevník webu. Poskytuje veľké množstvo vzdelávacích informácií v najrôznejších svetových jazykoch. Je však bezpečné dôverovať týmto informáciám, ktoré môže napísať ktokoľvek?

Dnes si predstavíme slovenský vzdelávací portál oškole.sk. Je to prvá internetová škola, ktorá vznikla na Slovensku. Poskytuje študijné materiály online pre základné a stredné školy. Súčasťou sú aj testy na overenie získaných vedomostí.

Pomerne často sa stretávam so študentmi, ktorí nemajú tušenie, ako vyzerá štúdium na vysokej škole. Nie všetci rodičia majú s vysokými školami skúsenosti a často už ide o neaktuálne informácie. Preto sme pripravili stručný manuál pre tých, ktorí sa chystajú na vysokú školu a nemajú sa koho spýtať na priebeh štúdia. 

Ďalší z kategórie webov poskytujúcich online vzdelávacie kurzy na Internete je edX. Opäť ide o univerzitný projekt poskytujúci vzdelávanie formou interaktívnych video prednášok. Nájdete tu množstvo vzdelávacích kurzov z rôznych oblastí.

Vo všetkých dôležitých oblastiach života by sme sa chceli mať aspoň o trochu lepšie ako dnes. Čo iné si môžeme želať v novom roku? Každý chce dosiahnuť niečo, s čím bude spokojný a vďaka čomu bude šťastný. Aké sú teda oblasti života, na ktorých by nám malo najviac záležať?