Júl je plnom prúde a s ním prichádzajú nielen letné prázdniny, ale aj tradičný júlový kvíz zameraný na pranostiky a ďalšie významné júlové dni. Zvládnete doplniť pranostiky, ktoré sa viažu na mesiac júl? 

Vzhľadom na aktuálnu situáciu vo svete je rozumné stráviť tohtoročnú letnú dovolenku na Slovensku. Aj na Slovensku je veľa miest, ktoré isto nepoznáte. Viete určiť názvy tradičných regiónov Slovenska? V rámci tohto kvízu je vašou úlohou identifikovať tradičné slovenské regióny na slepej mape Slovenska.

Poznáte pomenovania potravín v českom jazyku? Vedeli by ste si vybrať a objednať jedlo v českej reštaurácii? Prirpavili sme pre vás vedomostný test na túto témy, aby ste si mohli overiť svoje vedomosti z českého jazyka predtým, ako si niečo objednáte.

Aj s vami plieskajú hormóny? Hormóny sú látky, ktoré vyvolávajú zmeny v celom našom organizme. Každý hormón má svoju funkciu v tele. Poznáte názvy najznámejších hormónov ako hormón šťastia, hormón nasýtenia alebo hormón hladu?

Dnes poznáme a rozlišujeme množstvo stravovacích štýlov. Vegetariáni, vegáni, vitariáni, frutariáni, pescetariáni, flexitariáni... vyznáte sa v týchto pojmoch? Priaznivci a odporcovia sa nás snažia neustále presvedčiť, prečo je ich stravovací štýl lepší ako iný. Ale k tomu je potrebné poznať ich pravidlá. Dokážete rozoznať rozdiely medzi nimi?

Na Slovensku máme viac ako 2900 obcí a každá ma svoj erb. V tomto kvíze sa pozrieme na erby najväčších slovenských miest a obcí. Vzhľadom na bohatú históriu Slovenska v súvislosti s používaním erbov je u nás heraldika rozšírená. Dokážete identifikovať erby našich krajských miest?

V dnešnom kvíze si opäť môžete overiť znalosti z pravopisu slovenčiny, tentokrát z písania i-y pri slovách, ktoré rovnako znejú, ale majú rôzny význam. Pred pár dňami sme napísali článok na tému pravopisu vybraných slov, ktoré sa niekedy píšu s mäkkým i, teraz si môžete svoje vedomosti otestovať.

Medzi najvýznamnejšie míľniky našej histórie, ktoré ovplyvnili požiadavky na vzdelanie aj vzdelávanie, patria priemyselné revolúcie. V súčasnosti žijeme v dobe štvrtej priemyselnej revolúcie, ale nemenej významné sú aj tie predchádzajúce. V tomto článku si zhrnieme udalosti a okolnosti, ktoré spôsobili revolučné zmeny v oblasti vzdelávania a nároko...

Kvíz o júni: poznáte významné júnové dni, júnové pranostiky a historické povery vzťahujúce sa na mesiac jún? Otestujte sa zo svojich znalostí formou zábavného kvízu o najdôležitejších júnových dňoch.

Priestorová predstavivosť, teda schopnosť predstaviť si veci v priestore, vyžaduje najmä znalosti z oblasti geometrických telies. Nejde však len o znalosť vzorcov a počítaní podľa nich. Práve schopnosť predstaviť si telesá v priestore je dôležitá. Dokážete si vizuálne predstaviť telesá v priestore a odpovedať na otázky týkajúce sa týchto geometrick...

Pravdepodobne každý z nás sa niečoho bojí. Nesieme si so sebou tajný zoznam obáv a strachov, s ktorými musíme žiť. Niektoré chorobné strachy sú natoľko rozšírené, že majú vlastné názvy. Dokážete identifikovať a pomenovať strachy, obavy či fóbie, ktorých sa často bojíme?

S mnohými pojmami sa dnes stretávame prevažne vo forme skratiek (akronymov). Aj napriek tomu, že ich používame takmer denne, skutočný význam skratiek je pre mnohých z nás záhadou. Dokážete správne identifikovať význam skratiek používaných v bežnej komunikácii ako IBAN, SIPO či GPS?

Máj už je v plnom prúde, a tak je na čase si o ňom niečo povedať. V tomto oddychovom kvíze sa pozrieme na pranostiky a významné dni mesiaca máj. Koľko pranostík a mýtov o máji poznáte?

V tomto kvíze si môžete overiť skloňovanie zvieracích podstatných mien a správne písanie i-y. Pred pár dňami sme napísali vyčerpávajúci článok na tému pravopisu zvieracích mien, tak teraz si môžete svoje naučené vedomosti prakticky otestovať.

V súvislosti so vzdelávaním poznáme niekoľko porúch, pre ktoré sa niektorí ľudia nedokážu učiť či osvojiť si iné schopnosti tak efektívne, ako ostatní. Dokážete pomenovať a rozlíšiť najčastejšie sa vyskytujúce poruchy súvisiace so vzdelávaním a nadobúdaním schopností a zručností?

Požiadavky na vedomosti a schopnosti ľudí sa v priebehu vývoja ľudstva menia. Vždy to tak bolo a asi to tak bude aj naďalej. Rýchlosť zmien je však momentálne najväčšia v našej histórii. So stúpajúcimi nárokmi na naše životy neustále stúpajú aj nároky a očakávania na vzdelanie. Skúsme sa na chvíľu zamyslieť, čo by sa mal človek vlastne učiť, aby bo...

Počet ľudí žijúcich na našej planéte neustále rastie. V tomto zábavnom kvíze sa pozrieme na zaujímavé fakty a čísla týkajúce sa ľudskej populácie na Zemi. Viete koľko ľudí žije na našej planéte a aké sú odhady na zaľudnenosť v roku 2100? Otestujte si svoje vedomosti a možno sa aj niečo naučíte.

Voda je naším najcennejším artiklom, ktorý používame každý deň. Život na Zemi sa začal vo vode a všetko živé na našej modre plánete potrebuje vodu. Dokážete správne odpovedať na jednoduché testové otázky týkajúce sa vody? Otestujte si svoje vedomosti o vode v tomto zaujímavom kvíze.

Život nám spríjemňujú mnohé vynálezy, bez ktorých by sme dnes nevydržali možno ani deň. Mnohé z nich spôsobili našu lenivosť, iné zvýšili našu pohodlnosť. Uvedomujeme si, ako by vyzeral náš svet bez auta, eskalátora, webu či toaletného papiera? Čo sme poznali skôr - padák alebo lietadlo? Kedy tieto objavy uzreli svetlo sveta? Svoje vedomosti si môž...

V slovenčine existuje niekoľko dvojíc slov, ktoré sa rovnako čítajú, ale majú iný význam. Špeciálnou kategóriou z nich sú slová, v ktorých sa píše raz mäkké i a inokedy tvrdé y. Dokážete všetky rozlíšiť a správne používať v slovenčine? Tak si skúste overiť, či ich píšete správne.

V tomto článku vysvetlíme používanie zvieracích podstatných mien v slovenčine. Už od spustenia slovníka tvarov slovenských slov evidujeme pravidelne nejasnosti týkajúce sa správneho skloňovania zvieracích slov (napr. tvary slov psy alebo psi, medvede alebo medvedi, holuby alebo holubi a podobne). Keďže používanie zvieracích podstatných mien je v sl...

Štátne skúšky sú neodmysliteľnou súčasťou ukončenia štúdia na vysokej škole. A keďže štúdium v súčasnosti prebieha dištančnou formou, aj štátne skúšky (štátnice) prebiehajú v online priestore. Podobný prístup plánujú využiť viaceré školy aj pre realizáciu prijímačiek.

Vzdelávanie sa v posledných dňoch presunulo do domáceho prostredia. Pre študentov, ktorých trápi slovenský pravopis a gramatika, sme preto pripravili generátor pravopisných a gramatických cvičení zo slovenčiny, ktorým sa môže otestovať a vylepšiť svoje znalosti zo slovenského pravopisu či gramatiky. Už teraz je online zopár kapitol na precvičenie p...

Mnoho študentov nedokončí vysokú školu len preto, že majú nesprávne predstavy o štúdiu. Alebo nevedia, čo by sa mali na vysokej škole naučiť, čo by mala vyšoká škola učiť a ako by sa teda mali aj oni učiť. Úspešné zvládnutie štúdia na vysokej škole často súvisí s očakávaniami študenta a jeho schopnosťou prispôsobiť sa požiadavkám, ktoré škola kladi...

Rok 2018 bol pre web kvizy.eu veľmi úspešný. Výrazne sa zvýšila popularita webu z pohľadu počtu návštevníkov, počtu zobrazených stránok aj počtu pravidelne sa vracajúcich ľudí. Celkovo sem v roku 2018 zavítalo viac ako pol milióna unikátnych používateľov, ktorí si spolu zobrazili približne 3 milióny stránok. Poďme sa bližšie pozrieť na najpopulárne...

S koncom roku 2017 je čas obzrieť sa, čo sa udialo na kvizy.eu. Web oslávil svoje 7. narodeniny. Pribudlo tu nielen niekoľko tisíc nových otázok a dve úplne nové vedomostné kategórie, ale aj články venované vzdelávaniu a učeniu, rozsiahle slovníky slovenských slov, vedomostné hry, múdrosti a mnoho ďalšieho... tak si to poďme zhrnúť.

Konzultantka v oblasti vzdelávania prednáša o tom, ako pristupovať k štúdiu, ako sa efektívne vzdelávať a ako nájsť zmysel a motiváciu neustále sa vzdelávať. Učíme sa celý život, takže musíme spoznať zmysel učenia. Ako prednášajúca odkazuje: k čomu vám je, že niečo robíte, keď neviete, prečo to robíte?

Sir Ken Robinson je okrem iného poradca pre vzdelávanie a populárny rečník na témy vzdelávania a školstva. Vo svojich prednáškach vtipne poukazuje na nedostatky školského systému a je autorom myšlienok ako škola zabíja tvorivosť či školstvo vyžaduje revolúciu. Bližšie si predstavíme jeho tri významné prednášky na konferencii TED.