Spoznáte leták obchodného reťazca? Typické poznávacie znaky letákov najznámejších obchodných reťazcov na Slovensku

Patríte medzi milovníkov reklamných letákov? V tom prípade ste si isto všimli, že každý obchodný reťazec je typický svojim dizajnom. Vedeli by ste rozoznať jednotlivé letáky aj bez toho, aby ste predtým videli názov reťazca? Toto si na nich všímajte.

Sponzorovaný článok

 

Kombinácia žltej a červenej

Žltá a červená farba sa nám väčšinou spájajú s výstražnými znameniami. A práve na tieto výrazné farby vsadili vo svojich letákoch viaceré obchodné reťazce.

Prvým je obľúbený obchod Kaufland. Titulnú stranu letáku tvorí výrazné žlté pozadie a zvýraznené akciové ceny produktov bielou farbou v červenom poli - rovnaké farby má reťazec v logu. Podobné stránky nájdete následne aj vo vnútri letáku - práve na takýchto zvýraznených stranách reťazec uvádza tie najlepšie ponuky.

V minulosti Kaufland vydával letáky, ktoré mali novinový formát. Na dnes používaný formát prešiel len pred niekoľkými rokmi. 

Rovnakú farebnú kombináciu - žltá a červená, dokonca aj v podobných odtieňoch. používa aj obchodný reťazec Billa. Práve letáky týchto dvoch reťazcov sa tak môžu najviac pliesť. No kým v letákoch Kauflandu sú ceny uvádzané na červenom podklade, reťazec Billa používa biely obdĺžnik so žltým ohraničením, prípadne sivý obdĺžnik. Percentuálnu výšku zľavy Billa uvádza žltým písmom v červenom štvorčeku.

Najrýchlejšie tak letáky daných reťazcov rozlíšite práve podľa cenoviek.

Žltej a červenej farbe v letákoch je verný aj obchod Koruna, ktorý má tieto farby aj priamo vo svojom logu. Na rozdiel od predchádzajúcich obchodných reťazcov, tento obchod používa v letákoch len čisto biele pozadie. Využíva ale až dva druhy cenoviek. 

Špeciálne akciové ceny sú uvádzané na žltom podklade červenou farbou a percentuálnu výšku zľavy nájdete na žltom podklade. Druhým typom cenoviek sú cenovky s červeným podkladom a bielym písmom. 

Baču ani honelníka v letákoch nenájdete 

Známu televíznu dvojicu Bača a honelník z reklamy Coop Jednoty pozná snáď každý. Práve preto vás možno prekvapí, že túto dvojicu reťazec nevyužíva aj vo svojich reklamných letákoch. Občas sa v nich síce mihne, ale pravidelne by ste ju tam hľadali márne. 

Letáky Coop Jednota rozlišuje podľa druhu obchodu, pre ktorý je ponuka určená. 

Najrozšírenejšie sú letáky pre supermarkety. Spoznáte ich podľa oranžovej a tmavo zelenej farby. Na oranžovom podklade sú uvedené akciové ceny a zelená farba informuje o percentuálnej výške zľavy.

Aké logo, taký leták 

Hoci letáky reťazca Lidla vo svojej poštovej schránke už nenájdeme, na internete patria medzi jedny z najvyhľadávanejších. Pravdepodobne preto aj vy si rýchlo viete vybaviť ich dizajn. Napadla vám červená, modrá a žlatá farba? V tom prípade máte leták obchodného reťazca Lidl zafixovaný v pamäti správne. Tento reťazec používa v dizajne letákoch farby zo svojho loga. 

Na červenom podklade sú uvádzané ceny, na žltom percentuálna výška zľavy a modrou farbou vždy nájdete doplňujúce informácie ako je napríklad platnosť letáku. Uvedené farby sa používajú aj ako pozadie a tvoria celkový dizajn letáku. Lidl to jednoducho s dizajnom naozaj vie. 

Dva rôzne dizajny cenoviek 

Dva rôzne dizajny cenoviek sa v letákoch Tesca objavili len pred nedávnom. Výrazné žlto modré cenovky uvádzajú špeciálny akcie pre držiteľov vernostnej karty reťazca a menšie žlté cenovky akciové ceny dostupné pre všetkých. 

V žltom obdĺžniku je následne uvedená percentuálna výška zľavy. Cenovky pre vernostnú kartu dopĺňa aj biely obdĺžnik s pôvodnou cenou, tradičné žlté cenovky túto informáciu neobsahujú. 

Najčastejšie používaným pozadím v reklamných letákoch reťazca Tesco je bledomodrá farba. 

Jemná grafika a červená so zelenou 

V letákoch obchodu Terno, na rozdiel od predchádzajúcich reťazcov, nájdete len minimum grafiky. Letáky sú robené v jednoduchom čistom dizajne s bielym pozadím. Dominantu letákov tvoria cenovky v červenej a zelenej farbe. 

Na červenom podklade sú uvedené akciové ceny, zelené obdĺžniky informujú o percentuálnej výške zľavy. Táto farebnosť nie je náhodná - rovnaké farby má reťazec aj vo svojom logu.

Hlavnou snahou jednotlivých obchodných reťazcov je vytvoriť dizajn, podľa ktorého ich zákazníci rýchlo identifikujú. Čo poviete, darí sa im to, alebo naopak máte so spoznaním obchodného reťazce na základe reklamného letáku problém?

Admin 9. 6. 2022 122
0 / 5 (hlasy: 0)

Diskusia k článku (0)