Dejiny - diskusia

Rinai
2014-06-01 12:17
Tak, rozhodol som sa hodiť sem niečo, čo by mohlo pomôcť sa naučiť dejiny a zapamätať si napríklad dôležité dátumy, či mená pápežov.



Osobne... ja milujem dejepis a s ním spojené veci, až na slovenské dejiny, ale aj tie sa dajú naučiť.
Tak teda pekne po poriadku:
Ako na roky?
Dôležité roky ako je Zlatá Bula, či Milánsky edikt sa zapamätajú celkom ľahko, ale čo s tými ťažšími?
Jednoducho si skúste zapamätať ich pri rozprávaní nahlas číslic napr. 1526 - Bitka pri Moháči - ja som si to zapamätal tak, že si stále poviem 1-5-2-6 a nie je to tak ťažké + tu máte aj možnosti, čo Vám to oveľa zjednodušia.
Čo presné dátumy, kde treba dni a mesiace?
Tak vezmem príklad teraz z 2. svet. vojny, konkrétne to, kedy sa USA zapojilo do 2. svet. vojny.
Ťažké? Ani nie, lebo keď si to spojíte s tým, že Japonci na USA zaútočili zhruba v zime, tak už si viete ako tak odvodiť mesiac (sú tu možnosti a ak viete, že v decembri je zima tak máte už mesiac.) Deň som sa naučil v škole a to tak, že im vojnu vyhlásili ešte v deň napadnutia. Takže máme deň + mesiac a teraz rok.
Musíme si uvedomiť hlavne, že Japonci chceli stihnúť napadnúť USA ešte pred koncom roka 1941, keďže v tom istom roku Nemci zamestnávali Rusov (z dôvodu toho, že sa báli toho, aby američania nedošli na pomoc Rusku).
Takto som si teda vedel odvodiť tento dátum, takže: 7.12.1941
A čo pápeži?
Mená pápežov sa snažím odvodiť od toho o aké obdobie sa jedná. To je tá najťažšia časť. Tomuto treba venovať asi najviac času. Napr. Štefan I. mal najkratší pontifikát a to 3 dni - toto sa nedá inak naučiť, len nejako logicky na to prísť. Osobne si to ani neviem prečo, spájam so sv. Štefanom, ktorý založil Uhorsko. smile10 (toto nedáva logiku však smile10)
Mená vynálezcov, či aký vynález vynašli?
Tak toto je tu asi najľahšie. Ja som vždy išiel vylučovacou metódou. Popravde, nevedel som asi len 2 vynálezcov odtiaľto, ale časom sa to dá naučiť - určite rýchlejšie ako dátumy. smile1
Ale teraz vážne - Nicola Tesla, že je vynálezca rádia, to som si napríklad odvodil z fyziky - popravde som to nevedel + som išiel na to vylučovacou metódou. Napríklad, tiež Guttenbergova kníhtlač zo slovenčiny, alebo Archimedova skrutka znova z fyziky. Alebo ešte to, kedy bolo vzniklo prvé koleso - 2000 p.n.l sa mi zdalo málo takisto 1500 alebo koľko tam bolo, 4000 zase veľa, tak som dal tých 3500 a bolo to správne, naučil som sa to tak.
Delenie praveku.
No, tak toto bol pre mňa stále zabijak. smile10
Môžem však poradiť vypísanie pojmov (paleolit, neolit...) a následne doplniť k nim ich význam (staršia doba kamenná, ...). Naučil som sa to tak, ale niekedy sa nad tým aj tak pozastavím. Možno je dobré si uvedomiť, čo tie cudzie slová znamenajú (zo skúsenosti môjho spolužiaka viem, že on si to tak zapamätal - napr. neolit - neo - niečo mladé, nové.)
Grécki bohovia.
Ak ste priaznivcami mytológie, tak to nie je problém, avšak ak máte stále nejaký problém s týmto, tak odporúčam si prečítať pár gréckych bájí, aby ste pochopili aspoň ako tak vzťahom medzi bohmi. (Poprípade seriál Herkules, či Xena sú ešte legitímne smile10)
Kde boli vynájdené vynálezy?
Osobne sa v tomto skoro stále pomýlim, avšak vidím v tom logiku. Dá sa to historicky odvodiť. Väčšina vynálezov tých novších ako je kosačka sú z Británie, či USA a tie staršie ako písmo, či papier sú z Mezopotámie a Číny. Veci súvisiace s oblečením sú väčšinou z Francúzska.

smile15Posledná (pre mňa asi najdôležitejšia) rada: Učte sa to robením "tréningu" a potom choďte na testy, či kvíz a otestujte sa. Ukážte ostatným, že máte na to byť aj vy v niečom dobrý, či sa dokonca umiestniť na prvých smile18 priečkach. Čím viac viete, tým lepšie % hodnotenie + body + dobrý pocit z toho, že som sa niečo naučil.

Keby Vám napadla hocijaká iná otázka, sem s ňou a ja sa ju budem snažiť zodpovedať a editnem tento článok. Snáď to niekomu pomohlo/pomôže.
0

Komentár na tento príspevok ×


youki
2014-06-01 14:07
Každému vyhovujú iné techniky na učenie čistých dát (roky, pápeži atď). V praxi väčšinou postačí vedieť približné obdobie (len málo dátumov je tak významných, že by sme ich museli vedieť presne z hlavy). Ja sa tiež najradšej učím tak, že robím vedomostný tréning stále dookola (nielen v prípade dejepisu, ale aj ostatných kategórií). Po čase už už robím chyby len z nepozornosti, keďže mám otázky v hlave.

Čo sa týka rebríčka, teoreticky môže byť naozaj každý na prvých troch priečkach, prakticky to však dokážu najviac traja ľudia smile9
0

Komentár na tento príspevok ×