Vzdelávacie videá online - Fyzika: Prvý a druhý pohybový zákon

Katalóg vzdelávacích videí: vzdelávacie videá online a zadarmo z rôznych oblastí. V katalógu sa nachádzajú len slovenské a české učebné videá vhodné pri príprave na maturitu či skúšky alebo testy.

vzdelávacie videá Fyzika

nájdené vzdelávacie videá: 11   Popularita | Názov

vzdelavacie video

Čo je to dynamika a ako sa líši od kinematiky? Čo má s dynamikou spoločné Isaac Newton a jeho slávna kniha? Aké druhy vzájomného pôsobenia (interakcie) telies poznáme? Príklady na interakciu dotykom a interakciu na diaľku.

vzdelavacie video

Ako modelovať izolovaný hmotný bod? Prečo je dôležité, aby guľôčka, ktorou ho modelujeme, bola veľmi tvrdá a pohybovala sa po vodorovnej hladkej a veľmi tvrdej podložke? Čo môže prirodzene robiť izolovaný hmotný bod? Aké sú dva prirodzené pohybové stavy izolovaného hmotného bodu? Kedy je vzťažná sústava neinerciálna a kedy inerciálna? Príklady inerciálnych vzťažných sústav. Formulácia prvého Newtonovho pohybového zákona. V čom sa Aristoteles mýlil? Na vysvetlenie čoho potrebujeme silu?

vzdelavacie video

Ako sa dá vyjadriť veľkosť zmeny hybnosti vozíčka počas urýchľovania silou F? Objavenie vzťahu |Δp| = |F|·Δt. Formulácia druhého Newtonovho pohybového zákona vo vektorovom tvare.

vzdelavacie video

Čo sa deje s dreveným kontajnerom na vodorovnom povrchu, keď naň pôsobíme čoraz väčšou silou vo vodorovnom smere, aby sme ho uviedli do pohybu? Statické a dynamické šmykové trenie. Zákonitosti platiace pre šmykovú treciu silu. Statický a dynamický súčiniteľ šmykového trenia.

vzdelavacie video

Ako sa správa hmotný bod, na ktorý pôsobí naraz viacero síl? Čo je to výslednica síl? Ako sa môžu kompenzovať dve pôsobiace sily? A kedy sa vykompenzujú tri sily pôsobiace na hmotný bod? Izolované teleso a praktická realizácia telesa, ktoré sa správa ako izolované teleso. Izolovaný hmotný bod.

vzdelavacie video

Experimenty s vozíčkom poháňaným závažím preveseným cez kladku. Od čoho závisí zmena rýchlosti vozíčka? Hybnosť vozíčka ako vektorová veličina.

vzdelavacie video

Ako možno vyjadriť výslednú silu pôsobiacu na hmotný bod? Ďalšie alternatívne tvary matematického vyjadrenia druhého newtonovho zákona. F = ?p/?t; F = ma. Niekoľko poznámok o meraní síl. Gravitačná a tiažová sila. Vyjadrenie zrýchlenia a = F/m. Ako sa pohybuje hmotný bod, na ktorý pôsobí nulová alebo konštantná sila? Prečo všetky telesá padajú vo vákuu s rovnakým zrýchlením?

vzdelavacie video

Aká výsledná sila musí pôsobiť na hmotný bod, čo sa pohybuje rovnomerne po kružnici, aby ho na nej udržala? Čo vieme povedať o smere tejto sily a o jej veľkosti? Príklady zo života, v ktorých je dostredivá sila jedinou silou pôsobiacou na hmotný bod alebo je výslednicou viacerých síl: pohyb družice okolo Zeme; auto v kruhovom objazde; kolotoč; guľôčka roztočená nad hlavou.

vzdelavacie video

Ako sa správa kváder, ktorý je v pokoji na naklonenej rovine, ak pomaly postupne zväčšujeme uhol jej sklonu. Medzný uhol pre statické trenie. Ako sa to dá využiť na určenie súčiniteľa statického šmykového trenia f_0?

vzdelavacie video

Ako sa správa kváder, ktorý je v pokoji na naklonenej rovine, ak ho postrčíme (udelíme mu rýchlosť)? Medzný uhol pre dynamické trenie. Ako sa to dá využiť na určenie súčiniteľa dynamického šmykového trenia f?

vzdelavacie video

Video o tom, ako možno pomocou naklonenej roviny určiť súčiniteľ statického a súčiniteľ dynamického šmykového trenia. Výpočet neistoty merania. Spôsob písania protokolu.