Čiarka v týchto vetách - diskusia

dannyd14
2021-02-13 21:53
Zdravím, zaujímalo by ma, ako majú byť umiestnené čiarky v týchto vetách:

"1. Pozerám televízne noviny, kde získavam nielen informácie zo sveta, ale dozviem sa aj niečo o správnej komunikácii a to, čo sa mi nepáči, ľahko vytesním z hlavy. (Nie som si istý, či "a to" nadväzuje na prvú HV alebo druhú HV, ktorá je oddelená od prvej HV vedľajšou vetou.)

2. Ojazdených áut je nedostatok, a aj keď sa trh postupne spamätáva, prepad oproti minulému roku je dramatický. (Vsunutá VV?)

3. S vývojom novej spoločnosti rastie triedny boj, a tým aj nepriatelia.

4. Našťastie, šikovní výrobcovia to kompenzujú tzv. generovaním. Znamená to, že po dorazení do úspešného konca a následnej znovuhrateľnosti sa menia prostredie, hádanky, čiže podľa toho budeme postupne odhaľovať tajomstvá, spájať príbeh, a nebudeme tak vedieť, kedy na nás tajomný tvor vybehne. (Čiarka pred "a tak"?)


5. Živý bič je dielom silného sociálneho protestu, a ako ho nazval sám autor, bolestným výkrikom urazenej ľudskej dôstojnosti. (Čiarka pred "a ako"?)

6. Jednoduché a zdravé dezerty, aj bez laktózy či živočíšnych produktov.

7. Urobil to čo oni".

Ďakujem za odpoveď.
tansy
2021-02-14 11:29
Ahoj,

Neviem či je požiadavka doplniť čiarky do určených viet, ale ja by som niekde volila úplne iné formulácie. Čiarky nám majú pomáhať lepšie členiť vetu a nie všetko nasilu spájať. Zároveň je dôležité aj to, aké spojky sú okolo čiarok.

1. Čiarka by mala byť aj pred "a to". V bežnom živote by som tie vety radšej rozdelila.

2. čiarka je ok, ale problém vidím v použití spojky resp. formulácii súvetia, ktorá nepôsobí čisto. Vhodnejšie by bolo použiť hoci, síce alebo napriek tomu, že:
Ojazdených áut je nedostatok, a hoci sa trh postupne spamätáva, prepad oproti minulému roku je dramatický.
... napriek tomu, že sa trh postupne spamätáva, prepad oproti minulému roku je dramatický.

3. ok

4. Nevhodne formulované celé súvetie, kde ani sama vlastne neviem, čo chce tá veta povedať:
- zoznam dvoch prvkov treba oddeliť znakom "a": prostredie a hádanky
- nevhodná kombinácia dvoch zoznamov do jedného (2x budeme, 1x nebudeme): podľa toho budeme postupne odhaľovať tajomstvá, spájať príbeh, a nebudeme tak vedieť, ...

Keď už to musí byť jedna veta, tak vhodnejšia formulácia, hoci si nie som istá, či rozumiem sémantike tej vety:
Znamená to, že po dorazení do úspešného konca a následnej znovuhrateľnosti sa menia prostredie a hádanky, čiže podľa toho budeme postupne odhaľovať tajomstvá a spájať príbeh, a zároveň nebudeme vedieť, kedy na nás tajomný tvor vybehne.


5. ok

6. Podľa mňa je jedno, či sa tam čiarka použije alebo nie.

7. Pridať čiarku:
Urobil to, čo oni.
dannyd14
2021-02-14 12:44
Ďakujem pekne za pomoc smile4. Ide mi primárne o čiarky.
Áno, tiež by som vety inak preformuloval, ale ja sa rád vŕtam v mimoriadne komplikovaných súvetiach, preto sú zväčša rozvláčne a niekedy dosť mätúce smile10.

Čo sa týka tej 1), tak je to tak, že "a to" nadväzuje na prvú HV, alebo prečo tá čiarka tam patrí?

2) — tiež mi napadlo to isté, že by som to nahradil "a hoci". Veta bola prebratá z internetu.

3) — pred "a tým" je vždy čiarka?

4) — túto vetu som vytvoril sám, ešte keď som sa aktívne venoval písaniu recenzií na hry a mal som nedostatky v gramatike. Dnes by som to tiež zúžil na zrozumiteľnejšie súvetie.

5) — a takto to nemôže byť: "... a, ako ho nazval sám autor, bolestným..."?

6) — vraj keď je to bez čiarky pred tou predložkou, tak dávam dôraz na jednoduché a zdravé dezerty, medzi ktorými sú niektoré bez laktózy a živočišných produktov. Avšak keď tam dám čiarku, tak dávam dôraz iba na tie zdravé dezerty, ktoré bližšie špecifikujem. Ale neviem, či to je pravda, to bola len taká úvaha.

7) — ide o elidovaný prísudok, ktorý si viem doplniť? Prečo potom v tejto vete nie je čiarka, hoci si tam viem doplniť prísudok: "Je veľký ako (som) ja"?
dannyd14
2021-02-14 13:06
Este k tej 4) — pred "a tak" sa moze dat ciarka, ak je "tak" na inom mieste, ano?
tansy
2021-02-15 11:59
Pár poznámok na okraj k písaniu čiarok v slovenčine:
  • Čiarky majú v texte rôzne funkcie ako na syntaktickej (gramatickej), tak aj na sémantickej (významovej) úrovni
  • Ak je veta nevhodne formulovaná, nemá podľa mňa zmysel uvažovať o tom, kam umiestniť čiarku. Tvoriť mimoriadne komplikované vety nemá zmysel. Písaný jazyk slúži na to, aby sa ľudia dorozumeli a vymieňali si informácie, a preto považujem za jediné vhodné riešenie komplikované vety zjednodušiť.
  • Hoci má písanie čiarok veľa pravidiel, taktiež má aj veľa výnimiek. Písanie čiarok podľa pravidiel je vhodné pre ľudí, čo sa chcú učiť pravidlá a výnimky a ešte nemajú dobré základy. Keďže po slovensky až tak dobre nevedia, musia si pomáhať memorovaním pravidiel. Pre všetkých ostatných to vždy bude o skúsenostiach (keď človek veľa číta, intuitívne odpozoruje ako sa čiarky používajú a nepotrebuje sa zamýšľať nad tým, či je kvôli hlavnej vete a pod.).


2. internet je plný nezmyslov smile4
3. nie, skoro na každú kombináciu slov sa dá vymyslieť aj príklad, kde sa čiarka nemusí dať. Napr. takáto veta: "Tím a tým sú slová, ktoré sa často mýlia."
4. ja poriadne tej vete ani nerozumiem, fráza "a tak" v nej ani nie je - je tam ďalšie sloveso medzi nimi, ktoré kazí celý dojem z tej časti smile4
5. mne sa to tak nehodí
6. môže byť, to len potvrdzuje čo píšem vyššie, že skoro pre každé slovo nasledujúce za čiarkou vieme vytvoriť aj validnú vetu bez nej
7. pri porovnaniach sa čiarka nedáva: Je múdry ako rádio. Je čistý ako ľalia. Je sladký ako med....