Digitálna encyklopédia Kvizy.eu

Vitajte v digitálnej encyklopédii. V krátkosti predstavíme zameranie a účel digitálnej encyklopédie portálu kvizy.eu
Nájdete tu faktické informácie o rôznych objektoch z reálneho sveta (mestá, vrchy a pod.). Hlavným cieľom encyklopédie je poskytnúť rýchly prístup k faktom a jednoduché vyhľadanie súvisiacich informácií.

Obsah digitálnej encyklopédie je dostupný zadarmo pre všetkých študentov, učiteľov či ďalších zvedavcov, ktorí sa túžia vzdelávať alebo len overiť svoje znalosti napr. pre vedomostné kvízy alebo geografické hry. Encyklopédiu sme spustili v pilotnej (testovacej) prevádzke, preto môžu niektoré časti pôsobiť nedokončene.

V digitálnej encyklopédii sa momentálne nachádza 9816 objektov v 15 kategóriách zobraziť náhodný objekt encyklopédie

Čo je to digitálna encyklopédia?

Digitálna encyklopédia je zbierka faktov, ktoré sú dostupné v digitálnej podobe (elektronicky). V našom prípade ide o online encyklopédiu. To znamená, že je k dispozícii "naživo". Aj encyklopédia kúpená na CD/DVD je digitálna, ale tá sa na rozdiel od online encyklopédie neaktualizuje. Výhodou online digitálnych encyklopédií je, že sa v nich fakty priebežne rozširujú a aktualizujú. Pravdepodobne najznámejšia digitálna encyklopédia je Wikipédia.

V čom je naša digitálna encyklopédia špeciálna?

Našim cieľom nie je vytvoriť ďalšiu Wikipédiu. To by sme nezvládli :) Táto digitálna encyklopédia má slúžiť najmä na rýchle zistenie informácií o hľadanom objekte a súvisiacich faktov, ktoré viete využiť napríklad na tomto webe vo forme rôznych testov či kvízov. Charakteristiku encyklopédie by sme mohli zhrnúť takto:

  • encyklopédia poskytuje fakty o objektoch a informácie súvisiace s týmito objektami
  • objekty sú zaradené do sekcií a navzájom prepojené (v detaile mesta nájdete prepojenie na štát a pod.)
  • obsah encyklopédie je štruktúrovaný: namiesto dlhých textov sa tu s výnimkou krátkeho úvodu nachádzajú informácie uvedené v odrážkach
  • súčasťou encyklopédie sú kontrolné (testové) otázky, ktoré môžu byť tiež súčasťou kvízov a hier na tomto webe, takže si môžete overiť ich správnosť

Obsah encyklopédie plánujeme priebežne dopĺňať a vytvárať nové sekcie.

Prečo je digitálna encyklopédia lepšia?

Niekoľko dôvodov, k čomu je možné využiť digitálnu encyklopédiu oveľa jednoduchšie

  • pravidelne rozširované a aktualizované informácie
  • jednoduché vyhľadávanie v encyklopédii
  • možnosť prípravy na skúšky vďaka vzorovým otázkam a interaktívnym kvízom a testom na webe
  • možnosť diskusie k jednotlivým témam napr. formou diskusného fóra
  • zobraziť náhodný objekt encyklopédie

Autori a zdroje faktov v encyklopédii

Kolektívnym autorom encyklopédie je vedomostný portál kvízy.eu. Všetky fakty (informácie) v encyklopédii pochádzajú z verejne dostupných zdrojov alebo študijných materiálov, ktoré vznikli v súvislosti s tvorbou testových otázok, kvízov a ďalších častí tohto webu zameraných na vzdelávanie. Autori nenesú žiadnu zodpovednosť za nepresne uvedené informácie.

V prípade nájdenia chyby budeme radi, ak nás o nej informujete, môžete k tomu využiť fórum, email alebo tlačidlo na nahlásenie chyby v pravom menu.