Články v kategórii: kvízy

Júl je plnom prúde a s ním prichádzajú nielen letné prázdniny, ale aj tradičný júlový kvíz zameraný na pranostiky a ďalšie významné júlové dni. Zvládnete doplniť pranostiky, ktoré sa viažu na mesiac júl? 

Vzhľadom na aktuálnu situáciu vo svete je rozumné stráviť tohtoročnú letnú dovolenku na Slovensku. Aj na Slovensku je veľa miest, ktoré isto nepoznáte. Viete určiť názvy tradičných regiónov Slovenska? V rámci tohto kvízu je vašou úlohou identifikovať tradičné slovenské regióny na slepej mape Slovenska.

Poznáte pomenovania potravín v českom jazyku? Vedeli by ste si vybrať a objednať jedlo v českej reštaurácii? Prirpavili sme pre vás vedomostný test na túto témy, aby ste si mohli overiť svoje vedomosti z českého jazyka predtým, ako si niečo objednáte.

Aj s vami plieskajú hormóny? Hormóny sú látky, ktoré vyvolávajú zmeny v celom našom organizme. Každý hormón má svoju funkciu v tele. Poznáte názvy najznámejších hormónov ako hormón šťastia, hormón nasýtenia alebo hormón hladu?

Dnes poznáme a rozlišujeme množstvo stravovacích štýlov. Vegetariáni, vegáni, vitariáni, frutariáni, pescetariáni, flexitariáni... vyznáte sa v týchto pojmoch? Priaznivci a odporcovia sa nás snažia neustále presvedčiť, prečo je ich stravovací štýl lepší ako iný. Ale k tomu je potrebné poznať ich pravidlá. Dokážete rozoznať rozdiely medzi nimi?

Na Slovensku máme viac ako 2900 obcí a každá ma svoj erb. V tomto kvíze sa pozrieme na erby najväčších slovenských miest a obcí. Vzhľadom na bohatú históriu Slovenska v súvislosti s používaním erbov je u nás heraldika rozšírená. Dokážete identifikovať erby našich krajských miest?

V dnešnom kvíze si opäť môžete overiť znalosti z pravopisu slovenčiny, tentokrát z písania i-y pri slovách, ktoré rovnako znejú, ale majú rôzny význam. Pred pár dňami sme napísali článok na tému pravopisu vybraných slov, ktoré sa niekedy píšu s mäkkým i, teraz si môžete svoje vedomosti otestovať.

Kvíz o júni: poznáte významné júnové dni, júnové pranostiky a historické povery vzťahujúce sa na mesiac jún? Otestujte sa zo svojich znalostí formou zábavného kvízu o najdôležitejších júnových dňoch.

Priestorová predstavivosť, teda schopnosť predstaviť si veci v priestore, vyžaduje najmä znalosti z oblasti geometrických telies. Nejde však len o znalosť vzorcov a počítaní podľa nich. Práve schopnosť predstaviť si telesá v priestore je dôležitá. Dokážete si vizuálne predstaviť telesá v priestore a odpovedať na otázky týkajúce sa týchto geometrických telies bez vizuálnych pomôcok?

Pravdepodobne každý z nás sa niečoho bojí. Nesieme si so sebou tajný zoznam obáv a strachov, s ktorými musíme žiť. Niektoré chorobné strachy sú natoľko rozšírené, že majú vlastné názvy. Dokážete identifikovať a pomenovať strachy, obavy či fóbie, ktorých sa často bojíme?

S mnohými pojmami sa dnes stretávame prevažne vo forme skratiek (akronymov). Aj napriek tomu, že ich používame takmer denne, skutočný význam skratiek je pre mnohých z nás záhadou. Dokážete správne identifikovať význam skratiek používaných v bežnej komunikácii ako IBAN, SIPO či GPS?

Máj už je v plnom prúde, a tak je na čase si o ňom niečo povedať. V tomto oddychovom kvíze sa pozrieme na pranostiky a významné dni mesiaca máj. Koľko pranostík a mýtov o máji poznáte?

V tomto kvíze si môžete overiť skloňovanie zvieracích podstatných mien a správne písanie i-y. Pred pár dňami sme napísali vyčerpávajúci článok na tému pravopisu zvieracích mien, tak teraz si môžete svoje naučené vedomosti prakticky otestovať.

V súvislosti so vzdelávaním poznáme niekoľko porúch, pre ktoré sa niektorí ľudia nedokážu učiť či osvojiť si iné schopnosti tak efektívne, ako ostatní. Dokážete pomenovať a rozlíšiť najčastejšie sa vyskytujúce poruchy súvisiace so vzdelávaním a nadobúdaním schopností a zručností?